2018 High School Tournaments

Sponsored by Varney Mazda

Scoreboard


 

 

Boys Teams Quaterfinals  Date  Class  Winner  Score

Hampden vs. Brewer

 2/17  A North Hampden  48 to 40

Cony Vs. Camden Hills

 2/17  A North  Cony  61 to 57

Skowhegan vs. Medomak

 2/17  A North  Medomak   63 to 31

Nokomis vs. Erskine

 2/17  A North  Nokomis  70 to 45

Presque Isle vs. Orono

 2/16  B North  Presque Isle  65 to 54

 Hermon vs. Belfast

 2/17  B North  Hermon  59 to 36

 Winslow vs. Oceanside

 2/17  B North  Winslow  39 to 38

 Mt. Desert Island vs. Washington Academy

 2/17  B North  MDI  79 to 38

 Central Aroostook vs. Fort Kent

2/20  C North  Fort Kent  66 to 45

Mattanawcook vs. Penobscot Valley

2/21  C North  Mattanawcook  45 to 37

George Stevens vs. Houlton

2/20  C North  George Stevens  55 to 43

 Fort Fairfield vs. Piscataquis

2/21  C North  Fort Fairfield  64 to 60

Hall-Dale vs. Traip

2/19  C South   Hall-Dale  68 to 58

Dirigo vs. Richmond

2/19  C South  Richmond  64 to 51

 Waynflete vs. Boothbay

2/19  C South  Boothbay  65 to 64

 Winthrop vs. Madison

2/19  C South  Winthrop  49 to 38
 Woodland vs. Bangor Chrisian  2/19

 D North

 Woodland  53 to 45

 Greater Houlton vs. Schenck

 2/19  D North  Schenck  54 to 30

 Katahdin vs. Machias

 2/19  D North  Machias  56 to 47

 Jonesport-Beals vs. Southern Aroostook

2/19  D North  Jonesport-Beals  64 to 55

 Greenville vs. Rangely

2/17  D South  Greenville  56 to 22

 Forest Hills vs. Seacoast

2/17  D South  Seacoast  78 to 67

 Gould vs. Pine Tree

2/19  D South   Pine Tree  62 to 38

 Valley vs. Temple

2/17  D South   Valley  45 to 44
   
   
 Girls Teams Quarterfinals  Date  Class  Winner  Score

Hampden vs. Gardiner

 2/16/18  A North  Hampden  36 to 29

Lawrence vs. Brewer

 2/16/18  A North  Lawrence  51 to 37

Messalonskee vs. Medomak

 2/16/18  A North  Messalonskee  63 to 49

Skowhegan vs. Nokomis

 2/16/18  A North  Skowhegan  66 to 38

Hermon vs. Caribou

 2/17/18  B North
 Hermon  59 to 36

MCI vs. Presque Isle

 2/17/18  B North
 Presque Isle  58 to 53

Mt. Desert Island vs. Winslow

 2/17/18  B North  Winslow  55 to 34

John Bapst vs. Waterville

 2/17/18  B North  John Bapst  52 to 48

Houlton vs. Piscataquis

 2/20/18  C North  Houlton  65 to 26

Stearns vs. Central

2/20/18
 C North  Central  40 to 33

Narraquagus vs. Calais

2/20/18
 C North  Calais  53 to 49

Dexter vs. Fort Kent

2/20/18
 C North  Dexter  52 to 13

Boothbay vs. Traip

2/20/18
 C South  Boothbay  59 to 40

Madison vs. Mt. Abram

2/20/18
C South  Madison  62 to 27

Old Orchard vs. Richmond

2/20/18
C South  Richmond  33 to 30

Monmouth vs. St. Dominic

2/20/18 C South  Monmouth  58 to 37

Deer Isle-Stonington vs Ashland

2/17/18  D North  Deer Isle-Stonington  33 to 20

 Woodland vs. Schenck

2/17/18  D North  Woodland  39 to 35

 Southern Aroostook vs Jonesport-Beals

2/19/18  D North  S. Aroostook  71 to 39

 Shead vs. Katahdin

2/19/18  D North  Katahdin  23 to 21

 Temple vs. Islesboro

2/17/18  D South   Temple  56 to 32

 Rangely vs. Pine Tree

2/20/18  D South   Rangely  55 to 28

 Greenville vs. Seacoast 

 2/20/18  D South  Greenville  44 to 28

Boys Teams Semifinals

 Date  Class  Winner  Score
 #1 Hampden vs. #4 Cony

 2/21 @ 8:30pm

 A North  Hampden  58 to 43
  #2 Nokomis vs. #6 Medomak

 2/21 @ 7:00pm

 A North  Medomak  49 to 44
 #2 MDI vs.  #3 Presque Isle

 2/21/18 @ 7:05pm

 B North  MDI  72 to 60
 # 1 Hermon vs. #4 Winslow

 2/21/18 @ 8:35pm

 B North  Hermon  57 to 32
 #1 George Stevens vs. #5 Fort Kent

 2/23 @ 8:35 pm

 C North
 #3 Mattanawcook vs #2 Fort Fairfield

 2/23 @ 7:05 pm

 C North

 #6 Boothbay vs. #2 Winthrop

 2/22 @ 7:00 PM  C South

 #1 Hall-Dale vs. #5 Richmond

 2/22 @ 8:30 PM  C South

 #1 Woodland vs. #5 Schenck

 2/22 @ 8:35 PM  D North

 #6 Machias vs. #2 Jonesport-Beals

 2/22 @ 7:05 PM  D North

 #1 Greenville vs. #5 Seacoast 

 2/21 @ 11:30 AM  D South  Greenville   53 to 26

 #2 Valley vs. #3 Gould

 2/21 @ 10:00 AM  D South

Girls Teams Semifinals

 Date  Class  Winner  Score
 #1 Hampden vs. #4 Lawrence

 2/21/18 @ 4pm 

 A North  Hampden  42 to 31
 #3 Messalonskee vs. #2 Skowhegan

 2/21/18 @ 2:30pm

 A North  Messalonskee  52 to 49
 #1 Hermon vs. #5 Presque Isle

 2/21/18 @ 3:35pm

 B North  Presque Isle  55 to 52
 #2 John Bapst vs. #6 Winslow

 2/21/18 @ 2:05pm

 B North  Winslow  39 to 26
 #1 Houlton vs. #5 Central

 2/23/18 @ 3:35pm

 C North
 #2 Dexter vs. #11 Calais

 2/23/18 @2:05pm

 C North
 #1 Boothbay vs. #4 Madison

 2/22.18 @ 4pm

 C South
  #6 Richmond vs. #2 Monmouth

 2/22/18 @ 2:30pm

 C South
 #1 Southern Aroostook vs. #5 Katahdin

  2/22 @ 3:35 pm

 D North

#3 Deer Isle-Stonington vs. #2 Woodland

 2/22 @ 2:05 pm  D North
 #1 Vinalhaven vs. #4 Greenville

  2/22 @ 11:30 AM

 D South
#3 Temple vs. #2 Rangeley

 2/22 @ 10 AM

 D South